Aktuality, Inspirace, Ohlášky, Promluvy

Zpět

Poznejte Teologický konvikt

V roce 2022 to bylo přesně 20 let, kdy se Teologický konvikt přestěhoval z Litoměřic do Olomouce. To se taky stalo příležitostí představit tento přípravný rok na studium bohosloví v rozhovoru v Rádiu Proglas.

https://www.proglas.cz/program/detail-poradu/2022-09-16-09-00-00/

Do olomouckého studia přišli bez kolárku – jejich vyprávění a uvažování o smyslu Teologického konviktu a o běžném životě studentů, kteří se tam připravují na vstup do kněžského semináře, bylo také civilní, přesto hluboké, inspirující a upřímné. P. Jiří Kupka a P. Josef Novotný byli hosty Radky Rozkovcové.

Teologický konvikt si připomíná 20 let svého působení v Olomouci. Předtím sídlil 11 let v Litoměřicích. Je školským zařízením České biskupské konference a vzdělává mladé muže, kteří zde prožijí deset měsíců, během nichž mohou rozlišovat, jestli povolání ke kněžství je jejich životní cestou.

Jaké předměty „konvikťáci“ studují? Jaký mají denní režim? Jak často se dostanou domů? Kde Teologický konvikt sídlí? Mohou zde studenti během pobytu rozvíjet své dosavadní koníčky? Znamená konvikt sociální izolaci? Jaké jsou podmínky vstupu do konviktu? Z jakých důvodů někdy uchazeči odcházejí zpět do civilního života? Jak se rozlišuje povolání ke kněžství? – Tyto a mnohé další otázky zodpoví ředitel Teologického konviktu Olomouc P. Jiří Kupka a nově ustavený spirituál P. Josef Novotný, který ve funkci od září 2022 nahradil P. Petra Vrbackého a který má s konviktem už třetí životní zkušenost – nejprve zde byl studentem, poté prefektem a nyní po letech spirituálem. Jejich vyprávění doplní svědectví P. Bohumila Kundla, faráře v Kroměříži, P. Michala Cvingráfa, faráře v Lysicích, a bohoslovce 2. ročníku Filipa Kohuta.

 

Na konci ročního studia je přijímací zkouška na Teologickou fakultu v Olomouci nebo v Praze.

O životě v kněžském semináři se můžete dozvědět skrze tento dokumentární díl.

 

Církev za oponou – seminář (díl 3)