Ohlédnutí za setkáním s papežem Františkem na Slovensku

Po 12 letech byl naší zemi nejblíže papež František díky své účasti na Eucharistickém kongresu v Budapešti, kde slavil v neděli 12. 9. mši svatou. Poté se přesunul na Slovensko a my jsme mohli sledovat díky televizi setkání s ním na různých místech.

Nejblíže nám byla možnost setkání s ním při mši sv. v Šaštíně. Plný autobus nebyla schopná vypravit žádná farnost v okolí, proto jsme se spojili se Zlínem a okolím a farností Bílovice. Dokonce se nám ozvala i paní od Opavy, která má syna ve Zlíně a mohla by se k nám připojit, ta se stala nejvzdálenější účastnicí v našem autobuse. Ještě 2 dny po mši sv. dojatě volala a moc děkovala za tuto možnost být tam s námi.

Původně jsme chtěli jet do Šaštína až v 5:00 z Otrokovic. Poté, co se na stránkách návštěvy objevilo, že v 8:00 se uzavřou jak silnice, tak vstup do sektorů, jsem se rozhodli vyjet ještě o hodinu dříve, což se 10 km před Šaštínem, kde se již vytvořila kolona přijíždějících aut, ukázalo jako velmi prozíravé. Po vysednutí následoval přesun ke kontrolám jak vstupenek, tak bezpečnostním a mohli jsme se přesunout do nejbližšího sektoru.

Před mší sv. projížděl papež František celým prostorem a my měli příležitost jej vidět z těsné blízkosti, přijmout požehnání a pozdravit jej zamáváním. Pak již se celé prostranství ztišilo a slavnostním průvodem a začala mše svatá.

Po ní jsme byli domluveni, pokud se nám podaří, za hodinu bychom se potkali na místě, kde jsme vystupovali z autobusu. Jak jistě tušíte, podařilo se nám to později, ale vůbec to nikomu nevadilo, příjezd jsme stihli ještě před večerní mši svatou, při které jsem mohl hned sdílet, čím se mě papež František dotkl.

Děkujeme Pánu Bohu za možnost být na mši svaté s papežem Františkem, byť to organizačně nebylo jednoduché.

Pokud byste se chtěli vrátit k některému z poselství papeže Františka, najdete ji níže.

Príhovory Svätého Otca Františka počas návštevy Slovenska - september 2021

Príhovor Svätého Otca pred členmi Ekumenickej rady cirkví

Príhovor Svätého Otca po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Príhovor Svätého Otca v bratislavskej Katedrále svätého Martina

Príhovor pápeža Františka pri stretnutí so židovskou komunitou

Homília pápeža Františka na Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho v Prešove

Príhovor pápeža Františka na stretnutí s rómskou komunitou na Luníku IX

Príhovor pápeža Františka na stretnutí s mladými v Košiciach

Homília pápeža Františka, ktorú predniesol na svätej omši v Šaštíne

Záverečný príhovor Svätého Otca Františka na konci svätej omše v Šaštíne

Pokud si chcete připomenout atmosféru některého setkání s papežem, můžeme se k nim vracet díky záznamům Tv Lux.

SVÄTÁ OMŠA Z EUCHARISTICKÉHO KONGRESU V BUDAPEŠTI | nedeľa, 12.9. 2021

EKUMENICKÉ STRETNUTIE NA APOŠTOLSKEJ NUNCIATÚRE – PRÍHOVOR SV. OTCA | Nedeľa 12.9.2021

UVÍTACÍ CEREMONIÁL PRED PREZIDENTSKÝM PALÁCOM A PRÍHOVOR SV. OTCA | Pondelok, 13.9. 2021

STRETNUTIE S BISKUPMI, KŇAZMI A REHOĽNÍKMI V KATEDRÁLE SV. MARTINA V BRATISLAVE | 13.9. 2021